Lighting Poles Manufacturer
Street Light Pole Manufacturer
High Mast Lighting Pole Supplier
Outdoor Lighting Pole Manufacturer
GI Lighting Pole Manufacturer
Steel Lighting Poles Manufacturer
Decorative Lighting Pole Supplier
LED Street Light Pole Manufacturer
High Mast Pole Manufacturer
Octagonal Pole Manufacturer
Tubular Pole Manufacturer
Conical Lighting Pole Supplier
Swaged Pole Manufacturer
Solar Street Light Pole Manufacturer
Garden Light Poles Supplier
Highway Lighting Pole Manufacturer
Lighting Poles Manufacturer in India
Street Light Pole Manufacturer in Delhi
Lighting Pole Supplier in Delhi NCR
High Mast Pole Manufacturer in Mumbai
Lighting Pole Manufacturer in Bangalore
Lighting Poles Supplier in Hyderabad
GI Pole Manufacturer in Ahmedabad
Best lighting pole manufacturer in India
Heavy duty street light poles supplier
Galvanized steel lighting poles manufacturer
Custom lighting poles manufacturer India
Industrial lighting pole supplier
Outdoor pole lighting solutions provider
Affordable street light poles manufacturer
Infrastructure lighting pole manufacturer
Smart city lighting pole supplier
Municipal street light pole manufacturer
Commercial outdoor lighting poles
Industrial high mast lighting poles
Bulk lighting poles supplier India
Lighting pole exporters India
OEM lighting pole manufacturer
Lighting pole wholesalers
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Height | 6 M |
| Pole Height | 3 m |
| Pole Type | Round |
| Power Rating | 40 W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Round |
| Material | Aluminium |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Application Area | Garden |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8600 / Piece Get Latest Price
| Height | 10m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Pole Height | 2.5 m |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Application | Park, Garden, Campus |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | Shubham Fancy Light |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 60 Hz |
| Material (Pole) | Mild Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Height | 2165 mm |
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Garden |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 6 Meter |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Polished |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Pole Shape | Round |
| Pole Type | Single-Arm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11500 / Unit Get Latest Price
| Design Style | DECORATIVE POLE |
| Height | 3600 mm |
| Pole Height | 4 m |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| For More Info | Kindly Connect |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 40 W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Type | Led |
| Application Area | Campus, Parking, Park, Garden |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 60HZ |
| Power | 60 Watt |
| Lamp Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Height | 3200 mm |
| Pole Type | Single-Arm |
| Arm Type | Single Arm |
| Usage/Application | Street |
| Application | Parking Area, Township Roads, Municipal Roads |
| Material | Mild Steel ( Body ) |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Pole Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 Feet |
| Pole Type | Double Arm |
| Pole Height | 2.5 m |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Outdoor |
| Application | Park, Garden, Campus |
| Surface Finish | Paint Coated (Light Pole) |
| Brand | Shubham Fancy Light |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Height | 10 Feet |
| Pole Height | 3 m |
| Pole Type | Round |
| Number Of Lamps | Double Head |
| Usage/Application | Outdoor |
| Application | Garden |
| Surface Finish | Painted |
| Brand Name | Shubham Fancy Light |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 Meter |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Painted |
| Brand Name | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Height | 3000 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Color Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Height | 9m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Warm White |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Iron |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Garden |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 12 Feet |
| Brand | Shubham Fancy Light |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP 55 |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Wattage | 12 V |
| Lighting Color | Cold White |
| Input Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 m |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Square |
| Wattage | 12v |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Color | Cold White |
| Input Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Garden Decor |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Power | 220V |
| Wattage | 12 Watt |
| Lighting Color | Warm White |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 6 Feet |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| Brand Name | Shubham Fancy Light |
| Surface Finish | Painted |
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50 Watt |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Lights | 2 Lights |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Wattage | 40 Watt |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 240V |
| Material | Iron |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Color | Cold White |
| Input Voltage | 220 V |
| Height | 12 Feet |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Height | 4 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Body Material | Mild Steel |
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 240V |
₹ 8850 / Piece Get Latest Price
| Height | 9 m |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Painted |
| Number Of Light | 3 Lights |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 2.5m |
| Brand | Shubham Fancy Light |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Wattage | 12 W |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 3000 mm |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Height | 9 Feet |
| Pole Type | Round |
| Usage/Application | Street |
| Surface Finish | Painted |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shubham Fancy Light |
₹ 15300 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Color | Warm White |
| Input Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 9100 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Height | 3 M |
| Surface Finish | Painted |
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Design Style | L SHAPE POLE |
| Height | 9m |
| Pole Height | 2.5 m |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Decorative |
| Lighting Color | White, Warm white |
| Surface Finish | Matt, Satin, Glossy, Metallic |
| Number Of Light | 1 with single arm bracket, 2 with dual arm bracket |
| Plate Thickness Mm | 2 to 3 mm |
| Life Hours | 50000 |
| Weight | 50to60 kg |
| Foundation Plate Thickness | 8to16mm |
| Certification | ISO901:2015 |
| Design | Decorative |
| Light Source | outdoor |
| Dimensions | 100*100mm square shape |
| Bottom Size | 250*250*12mm |
| IP Rating | IP 65,IP 66 |
| Power | 100 watt,50 watt,60watt |
| Color Temparature | 3000k,4500k,6000k |
| Wattage | 50Watt,100Watt,60watt |
| Wall Thickness Mm | 2to3mm |
| Surface Coating | Pu, Nc, Enamel |
| Housing | Aluminum Casting |
| System Lumens | 90L/Watt |
| Lamp Type | LED |
| Voltage | 180-220v |
| Pole Type | Dual-Arm, Round, Single-Arm |
| Usage/Application | Street, Outdoor |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Height | 12000 mm |
| Pole Shape | Octagonal |
| Pole Type | Round |
| Material | GI |
| Arm Type | No Arm |
| Application | Industrial Area |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Color | Silver |
| Base Plate Shape | Square |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Street Light |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11200 / Piece Get Latest Price
| Height | <4 M |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shubham Fancy Lights |
| Lighting Color | Warm White |
| Height | 3m |
| Color (Pole) | Black |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Number Of Light | 000OLP14 |
| Plate Thickness Mm | 3 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
The Ornamental Light Pole combines elegant design with functionality, adding a decorative touch to outdoor spaces while providing reliable illumination. Ideal for gardens, parks, and streets, it enhances aesthetics and safety with its durable construction and attractive, artistic features.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Brand | Shubham Fancy Light |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Usage | CMT POLE |
| Height | 3 M |
| Pole Height | 4 m |
| Pole Type | Round |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Decorative |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, we are offering a premium quality range of Outdoor Decorative Pole.
Parveen Kumar Gupta (CEO)
Spangle Lightings
Basement, A-4, Plot No. A-129, Industrial Area, Trans Delhi, Signature City, Tronica City, Loni
Loni - 201102, Ghaziabad, Uttar Pradesh, India